Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort – spotkaj naturę przyjemności

Położony na skraju Drawieńskiego Parku Narodowego Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to rozległy majątek, odrestaurowany z troskliwością i pasją. Poza pałacem, stanowiącym klasyczny przykład rezydencji romantycznej, na uwagę zasługują zabudowania folwarczne. W części z nich znajdują się pokoje oraz najważniejsze i unikatowe atrakcje obiektu. Pozostałym przywrócono dawne funkcje.

Pobliska Winnica Pałac Mierzęcin, przetwórnia i Piwnica Win wyróżnia to miejsce wśród wielu odnawianych w ostatnim czasie pałaców i zamków. Winnica jest sercem majątku. To tu, na prawie 7 hektarach uprawia się 19 szczepów winorośli. Wytwarzane tu wina, dzięki pasji i doświadczeniu zaangażowanych w ten proces enologów zdobywają liczne nagrody i zjednują sobie najbardziej wymagających klientów. Duży wpływ na jakość trunku ma nowoczesna przetwórnia wyposażona w renomowane zaplecze techniczne oraz warunki w jakich przechowywane są wina w Piwnicy Win.

Pasjonaci i osoby zainteresowane winiarstwem mogą skorzystać z bogatej oferty enoturystycznej. Obok zwiedzania winnicy i możliwości degustacji win, goście mają szansę poznać proces produkcji u źródła, poszerzyć swoją wiedzę o winie podczas szkoleń i warsztatów, rozsmakować się w pałacowej kuchni oraz skorzystać z zabiegów winoterapii w Grape Spa.

Niespotykaną na skalę krajową wartością jest wykorzystywanie w pałacowym SPA owoców z własnej winnicy do zabiegów odmładzających i relaksacyjnych. Starannie wyselekcjonowane winogrona zapewniają najlepsze efekty pielęgnacyjne, stanowiąc bogate źródło antyoksydantów i witamin. Grape Spa obejmuje strefę zabiegową z łaźnią winną i gabinetami. Poza ekskluzywnymi zabiegami Grape Spa proponuje szeroką gamę masaży oraz kąpieli w winnych ekstraktach oraz seanse w łaźni winnej.

Najpiękniejszym uzupełnieniem koncepcji Grape Spa są doskonałe kosmetyki i unikalne procedury światowej renomy francuskiej marki kosmetyków winnych Caudalie.

Strefa wellness składa się z kompleksu jedenastu saun, łaźni, grot i wypoczywalni oraz basenu rekreacyjnego z gejzerami, przeciwprądem, dyszami podwodnymi, łóżkiem bąbelkowym i wylewkami masującymi obręcz barkową. W strefie wodnej znajduje się jacuzzi. Do dyspozycji gości jest także strefa fitness z siłownią wyposażoną w sprzęt kardio i do ćwiczeń siłowych, sala lustrzana do zajęć aerobiku, strchingu i jogi. Strefa Spa & Wellness usytuowana w odrestaurowanej części folwarku zajmuje powierzchnię 2000 m2.

Bliskość winnicy nie pozostaje bez wpływu na koncepcję działających na terenie majątku Restauracji Destylarnia oraz Restauracji Pałacowej. W pełni korzystając z dobrodziejstw otaczającej mierzęciński majątek przyrody, menu wzbogacono o dary pobliskich lasów i jezior, zioła oraz sezonowe owoce i warzywa z własnych upraw. Dzięki temu Goście mogą delektować się wybornymi daniami, ze świeżych, lokalnych składników, których smak doskonale podkreśla szeroka paleta win z Winnicy Pałac Mierzęcin. Szacunek dla lokalnej tradycji kulinarnej, własne uprawy i bliską współpracę z okolicznymi dostawcami doceniła organizacja Slow Food Polska, przyznając Restauracji Destylarnia pierwszą w województwie lubuskim rekomendację.

Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku sprawia, że Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Entuzjaści aktywnego spędzania czasu z pewnością wybiorą coś z bogatej oferty rekreacyjnej — jazdę konną, basen, fitness, bowling, tenis, nordic walking, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, strzelnicę i wiele innych atrakcji. Starannie urządzone wnętrza, ciekawa architektura oraz otaczający pałac park stanowią doskonałą scenerię do imprez okolicznościowych, wesel, spotkań rodzinnych i w gronie przyjaciół. Natomiast oferta dla klientów korporacyjnych to dwa centra konferencyjne, duża sala konferencyjno-bankietowa na 200 osób oraz inspirująca baza do niezapomnianych spotkań i szkoleń.

Dla gości przygotowano 83 komfortowych pokoi mogących pomieścić 193 osoby, usytuowanych w Pałacu, Oficynie, Folwarku i Starej Stodole.

Historia majątku

Pałac Mierzęcin zbudowano w latach 1861-1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Zaprojektowany został przez G. H. Hitziga, a jego architektura oraz otoczenie stanowi klasyczny przykład rezydencji romantycznej, wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego. Początkowo pełnił rolę siedziby rodu von Waldow – ówczesnych właścicieli wsi Mierzęcin. Czas największego rozkwitu rezydencji przypada na początek XX wieku, kiedy nastąpiła jego intensywna rozbudowa i modernizacja. Powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Okres wojenny, pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie. Po zakończeniu działań wojennych majątek von Waldow przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Z chwilą utworzenia Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mierzęcinie w 1959 r. wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. W 1991 r. podjęto decyzję o przeniesieniu biur i zlikwidowaniu przedszkola i opuszczeniu budynku. Rozpoczął się wówczas najgorszy okres dla obiektu, zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności. W 1998 r. pałac wraz z folwarkiem został zakupiony przez firmę NOVOL z Komornik koło Poznania.
W latach 1999-2001 gmach pałacu poddano gruntownej renowacji. Adaptowano zrujnowany budynek na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników firmy. W ramach prac restauratorsko – konserwatorskich wymieniono dach i całą stolarkę, a w ponad 80 proc. stropy z drewnianych na ceramiczne. Przeprowadzono prace izolacyjne, tynkarskie i sztukatorskie. Pomieszczenia znajdujące się na parterze pałacu zostały odrestaurowane i umeblowane antykami, tak by odtworzyć klimat dawnej rezydencji. Sala ogrodowa oraz okazała sala balowa to obecnie najczęściej wykorzystywane pomieszczenia na różnego rodzaju uroczystości okolicznościowe. W sali historycznej zgromadzono fragmenty zachowanych elementów wyposażenia pałacu, stare fotografie byłych właścicieli oraz wnętrz, a także zdjęcia pokazujące obiekt przed i po renowacji wykonanej w latach 1999-2001. Renowacji podlegały również tereny parkowe wokół Pałacu Mierzęcin. Prace rewaloryzacyjne podjęte po 1998 r. doprowadziły do powstania ogrodu japońskiego z okazałym stawem oraz parku w stylu angielskim.

Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 r.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej https://www.palacmierzecin.pl/

Data realizacji: Marzec 2014 r.

Stworzyliśmy lokalną domenę funkcjonującą w środowisko Linux w oparciu o oprogramowanie Samba 4.